עצומה: מפסיקים את אפרטהייד המים בגדה המערבית!

שנים רבות ישראל שולטת באופן מוחלט על מקורות ותשתיות המים בגדה, דבר אשר משפיע באופן משמעותי על ההתפתחות החברתית והכלכלית של הפלסטינים. כתוצאה מכך, קהילות פלסטיניות איבדו את זכויותיהן לרמת חיים נאותה, למזון, לבריאות ולעבודה, והדבר מאיים להביא לעקירה בכפייה של קהילות רבות. הצטרפו למאבק למען גישה צודקת למים לכל אדם ואדם!

הרשויות הישראליות, השולטות על מיזמי ההתפלה מהמתקדמים בעולם, לא מאפשרות לרשות הפלסטינית או ליוזמות מקומיות לפתח תשתיות מים, ואפילו בורות לאיסוף מי גשמים נהרסים באופן תדיר. המצב הנוכחי בגדה המערבית אינו מתקבל על הדעת:

 

הרשויות הישראליות מגבילות את הגישה של פלסטינים למים, בין היתר על ידי מניעה או הגבלת גישה לחלקים נרחבים מהגדה המערבית בנימוקים שונים. בהתאמה, כמעט בכל שטח C אסור לפלסטינים לבנות מתקני מים חדשים, לגשת למעיינות מים טבעיים, לאסוף מי גשמים ועוד, זאת בשעה שמתנחלים המתגוררים מאות מטרים מהם אינם מתמודדים עם הגבלות אלו.


צריכת המים הממוצעת לנפש של הפלסטינים עומדת על  84.2  ליטר ליום, פחות מהצריכה המומלצת לפי ארגון הבריאות העולמי – שהיא 100 ליטר ליום. על פי האו"ם "יותר מ-620,000 פלסטינים בגדה המערבית מתגוררים באזורים שאינם מחוברים לצינורות מים או שהאספקה של המים עבורם גרועה, וכתוצאה מכך צורכים פחות מ-50 ליטר מים לנפש ליום".  כתוצאה מהמחסור הכרוני במים, פלסטינים רבים נאלצים לקנות מים מספקים חיצוניים, בהובלה במיכליות ובעלות גבוהה עד כדי פי 6 מהמחיר הלאומי בשטח C).


לפי המשפט הבינלאומי, לישראל, ככוח כובש יש אחריות ברורה לכבד את זכות האדם של הפלסטינים למים. לכן, אנו דורשים פעולות מיידיות נגד מדיניות האפרטהייד של המים במטרה להבטיח לאוכלוסייה הפלסטינית גישה מספקת לאספקה בטוחה וסדירה של מים; לאפשר הקמת מתקני מים ותברואה מספיקים; ולהעביר את האחריות למדיניות ולתקנות התכנון והבנייה של מתקני מים ותברואה בשטחים הפלסטיניים הכבושים ליישובים הפלסטיניים.


אנו, החתומים קוראים לפעולה מיידית להפסקת אפרטהייד המים הישראלי נגד הפלסטינים.


למידע נוסף על הנושא לחצו כאן.

אנחנו קוראים לך לחתום על העצומה ולהצטרף לדרישה ממשלת ישראל להפסיק את אפרטהייד המים בגדה המערבית!
חתמו על העצומה, תרמו לנו, הצטרפו אלינו כחברים ותנו לנו את הכוח להיאבק בעוולות ובפגיעות החמורות ביותר בזכויות אדם בישראל ומסביב לעולם.

אמנסטי הוא ארגון המונה כ-10 מיליון חברים מסביב לעולם, אשר יחד פועלים בכדי להפוך את העולם למקום טוב וצודק יותר, מתוך האמונה בעיקרון אשר נוסח היטב בציטוט האיקוני של ד"ר מרטין לותר קינג כי אי-צדק במקום כלשהו הוא איום על הצדק בכל מקום.

רק ביחד נצליח לתקן את העולם, ונשמיע את קולם של אלו שאינם יכולים לעשות זאת עבור עצמם.
אמנסטי אינטרנשיונל ישראל